VKSZ-Agrárklíma
VKSZ-Agrárklíma
A program olyan komplex alapkutatást tartalmaz, amelynek eredményei lehetővé teszik a változások idő- és térbeni előrevetítését, és alapul szolgálhatnak a szakértői rendszer kiépítéséhez, az agrár-szféra gazdasági szereplői és szakigazgatási szervezetei számára.
- A P R O J E K T M O D U L J A I -
1. Országos döntéstámogatási rendszer felépítése
(Részprojekt vezető: Dr. Borovics Attila)
2. Az erdő- és vadgazdálkodás feltételeinek változása és alkalmazkodó technológiák
(Részprojekt vezető: Prof. Dr. Náhlik András)
3. A természeti erőforrások, ökoszisztémák ökológiai szolgáltatásai fenntartásának kilátásai
(Részprojekt vezető: Prof. Dr. Lakatos Ferenc)
4. A mezőgazdasági technológiák szerepe a klímaváltozásból eredő kihívások megoldásában
(Részprojekt vezető: Prof.Dr. NeményiMiklós)
4. részprojekt: A mezőgazdasági technológiák szerepe a klímaváltozásból eredő kihívások megoldásában.
A feltételezett klímaváltozás alapvetően befolyásolja a mezőgazdaság és kiemelten a növénytermesztés feltételrendszerét, hatást gyakorolva ezzel a mezőgazdasági produktumok mennyiségére és minőségére. Az „Alkalmazkodó technológiák fejlesztése a növénytermesztésben és a környezetgazdálkodásban” cél keretében fejleszteni kívánjuk a mezőgazdasági rendszerek alkalmazkodóképességét, és védettebbé kívánjuk tenni őket a sokszor nehezen prognosztizálható környezeti hatásokkal szemben. A vizsgált rendszerben megjelennek a szántóföldi növénytermesztést, a gyepgazdálkodást és a gyepre alapozott állattartást, illetve a vadgazdálkodást reprezentáló ökológiai rendszerek és élőhelyek. Vizsgálatainkhoz modellként használjuk a Lajta-Hanság Rt. több mint 10.000 hektáros területét adatbázis építés, technológiai fejlesztés, valamint a kifejlesztett technológiák tesztelése tekintetében.
A kutatás során kísérletsorozatok révén bizonyítjuk, hogy a szántóföldi növénytermesztés energiamérlege, az energia hozam és energia bevitel aránya, az energia ráta legalább 3-4 értéken tartható úgy, hogy a hajtóanyag a szántóföldön megtermelt növényolajokból származik, valamint a növényi eredetű melléktermékek biogázüzemben történő hasznosításával a N alapú műtrágyák lokális gyártási feltételei is megvalósulnak. A tématerület külön foglalkozik a nitrogén alapú műtrágyák hasznosulásával a talajban, valamint a talajból származó CO2 emisszió mérséklési lehetőségeivel. Mindezen vizsgálatokat a fás ültetvényekre is elvégezzük. Ezzel teljesen kiválthatók lesznek a jelenleg élelmiszer, ill. takarmány célra is felhasználható hajtóanyag alapanyagok (keményítő, növényi olaj).
A fenntartható fejlődés alapelve a helyi erőforrások minél hatékonyabb hasznosítása, gazdasági előnyök realizálása a természeti környezet védelmének messzemenő figyelembevételével. A helyi természeti erőforrások hasznosítása keretében az alacsony, illetve szezonálisan változó vízhozamú, kis eséssel rendelkező vízfolyásokra telepíthető mikró és törpe turbinákkal működő kis teljesítményű vízerőmű technológia kifejlesztése is a részprojekt kutatások egyik feladata.
A fentiekhez kapcsolódóan a mezőgazdasági és erdészeti melléktermékek alkalmazási lehetőségeinek feltárásával is foglalkozunk: természetes alapanyagú, kis energia felhasználással készült szigetelő anyagok, és más funkciót betöltő építési anyagok fejlesztése keretében, amely a CO2 emisszió további korlátozását jelenti.
FELADATOK
4.1.1. feladat: A fontosabb szántóföldi termények és élelmiszer alapanyagok termesztésének mennyiségi és minőségi kockázatának vizsgálata. A klímaszcenáriókat figyelembe vevő tápanyag-visszapótlási módszerek és program fejlesztése
4.1.2. feladat: Alkalmazkodás a gyepgazdálkodásban és a gyepre alapozott állattartásban
4.1.3. feladat: Alkalmazkodó apróvad-gazdálkodás, fajdiverzitás monitoring és előrevetítés
4.1.4. feladat: A talaj termékenység megőrzés technológiai megoldásai a klímaváltozásra való felkészülés során
4.2.1. feladat: A fenntartható mezőgazdasági technológiák elemzése szén- és energiamérleg szempontjából
4.2.2. feladat: Ültetvényes technológiák, agroerdészet
4.2.3. feladat: Mezőgazdasági és erdészeti melléktermékek alkalmazási lehetőségeinek feltárása, környezetvédelmi elemzés
4.2.4. feladat: Helyi természeti erőforrás hasznosítása mintaterületen, új technológia kidolgozása